Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

Síňové septum (lat. septum interatriale) je přepážka, která vzájemně odděluje levou a pravou (srdeční) síň. Viz také septum, srdeční síň, komorové septum.

Septum je odborný výraz pro přepážku. Viz také komorové septum, síňové septum, vaginální septum.

Vaginální septum je anomálie, která spočívá v přítomnosti podélné nebo příčné přepážky uvnitř pochvy. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu. Viz také vaginální, septum.

Atrioventrikulární septum je přepážka mezi pravou síní a levou komorou. Viz také atrioventrikulární, septum, defekt atrioventrikulárního septa. Terminologická poznámka: Název "atrioventrikulární septum" svádí k představě, že se jedná o jakékoli septum mezi (jakoukoli) síní a komorou. Ve skutečnosti je však pravá síň od pravé komory (resp. levá síň od levé komory) oddělena chlopní, nikoli septem. Mezi levou síní a pravou komorou pak žádná komunikace (natož septum) neexistuje.

Komorové septum (lat. septum interventriculare) je přepážka, která vzájemně odděluje levou a pravou (srdeční) komoru. Viz také septum, srdeční komora, síňové septum.

Sinoatriální uzel neboli SA uzel (lat. nodus sinuatrialis) je řídící součástí převodního systému srdečního. Je tvořen shlukem specializovaných buněk, který má přibližně velikost olivové pecky. Sinoatriální uzel lze zjednodušeně označit za „centrální hodiny“ nebo „přirozený pacemaker“ lidského srdce, neboť udává srdeční rytmus. Viz také atrioventrikulární uzel.

Pravá síň (lat. atrium dextrum) je část srdce, do níž vstupuje horní dutou žílou a dolní dutou žílou odkysličená krev z těla. Krev pak pokračuje do pravé komory. Obrázek: Průřez lidským srdcem – pohled zepředu. Povšimněte si zejména těchto částí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): levá síň (atrium sinistrum), levá komora (ventriculus sinister), pravá síň (atrium dextrum), pravá komora (ventriculus dexter), dolní dutá žíla (vena cava inferior), horní dutá žíla (vena cava superior), plicnice (truncus pulmonalis), plicní žíly (venae pulmonales), aorta (aorta). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148201)

Inhibitory sinusového uzlu jsou léky, které se používají při léčbě srdečního selhání. Viz také inhibitor.

Fibrilace síní je nejčastěji se vyskytujícím typem arytmie. Při této poruše se srdeční síně nestahují v pravidelném rytmu, ale stahy a uvolnění se střídají velmi rychle a s nízkou efektivitou. Kvůli tomu se krev v síních hromadí a není dostatečně pumpována do srdečních komor. Pacienti s fibrilací síní mnohdy ani necítí žádné příznaky. Není-li však tento stav včas diagnostikován a léčen, hrozí vznik komplikací (zejména některé typy kardiomyopatie, srdeční selhání, vznik trombu a hrozící cévní mozková příhoda apod.). Viz také flutter síní, fibrilace, fibrilace komor.

Srdeční síň je část srdce, při jejímž stahu je krev vypuzována do srdeční komory. Viz také levá síň, pravá síň, srdeční komora.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků